فعال کردن Clipboard History در ویندوز 10

فعال کردن Clipboard History در ویندوز 10

نرم افزار های زیادی برای مدیریت کلیپ بورد ویندوز وجود دارد اما مشکلی که این نرم افزارها دارند استفاده زیاد از منابع سخت افزاری به خصوص رم می باشد. اگر از کاربران ویندوز 10 هستید بهترین انتخاب استفاده از تاریخچه کلیپ بورد Clipboard History می باشد، به صورتی که با یک میانبر به تمام کلمات یا عبارات کپی شده درسترسی خواهید داشت.

مراحل فعال سازی Clipboard History در ویندوز 10:

1- منوی استارت را باز کنید و بر روی علامت Setting کلیک کنید. (میتوانید عبارت Setting را در منوی استارت تایپ کنید و کلید Enter را بزنید)

clipboard history

شکل 1-1

2- بر روی System کلیک کنید.

clipboard history

شکل 2-1

3- در منوی سمت چپ به پایین اسکرول کنید و بر روی Clipboard کلیک کنید.

4- Clipboard history را بر روی حالت روشن قرار دهید.

clipboard history

شکل 3-1

پس از فعال‌شدن قابلیت سابقه‌ی کلیپ‌بورد، تنها مواردی نمایش داده می‌شوند که پس از فعال‌شدن این ویژگی به کلیپ‌بورد کپی شده‌اند. برای مشاهده‌ی سابقه‌ی کلیپ‌بورد تنها کافی است دکمه‌های ویندوز و حرف انگلیسی V (وی) را هم‌زمان بزنید تا پنجره‌ی کلیپ‌بورد باز شود. در این پنجره تمام تصاویر، متون و سایر موارد نمایش داده می‌شوند و می‌‌توانید هر موردی را انتخاب و دوباره پیست کنید.

اگر به‌دقت به موارد نمایش‌داده‌شده در سابقه‌ی کلیپ‌بورد نگاه کنید، متوجه می‌شوید که روی هر یک از آن‌ها آیکون سنجاق یا پین (pin) وجود دارد. چنانچه روی این آیکون‌ها کلیک کنید، در‌صورتی که سابقه را پاک‌ کنید، این موارد حذف نخواهند شد. برای پاک‌کردن سابقه‌ی کلیپ‌بورد، تنها باید روی دکمه‌ی Clear all در پنل کلیک کنید. درضمن می‌توانید از طریق سربرگ Clipboard در بخش تنظیمات سیستم نیز این کار را انجام دهید. امکان همگام‌سازی (سینک) کلیپ‌بورد در بین دستگاه‌های مختلف وجود دارد؛ اما این ویژگی درحالت پیش‌فرض فعال نیست.

 

توصیه‌ای جدی

برخی از کاربران معمولا اطلاعات حساس‌شان مثل گذرواژه‌ها و حتی اطلاعات بانکی‌شان را در کلیپ‌بورد کپی می‌کنند. اگرچه این کار درکل کار عاقلانه‌ای نیست، اما تا قبل از عرضه‌ی آپدیت اکتبر ۲۰۱۸ و ایجاد قابلیت فعال‌کردن سابقه‌ی کلیپ‌بورد کار چندان خطرناکی نبود؛ زیرا تا قبل از ایجاد این ویژگی، تنها آخرین مورد کپی‌شده نمایش داده می‌شد؛ اما در‌صورتی‌که سابقه‌ی هیستوری را فعال کرده‌اید و افراد متفرقه‌ی زیادی با سیستم‌تان کار می‌کنند، توصیه می‌کنیم از کپی‌کردن اطلاعات حساس‌تان جدا خودداری و در صورت کپی‌کردن این اطلاعات، در اسرع وقت آن‌ها را از هیستوری پاک کنید (می‌توانید هر یک از موارد کپی‌شده را به‌صورت جداگانه از کلیپ‌بورد حذف کنید.)

کلیپ‌بورد ویندوز ۱۰ برای ذخیره‌سازی اطلاعات کپی‌شده هیچ محدودیتی ندارد و می‌توانید تعداد بسیار زیادی از موارد مختلف را که مهم‌ هستند و در بیشتر مواقع به آن‌ها احتیاج دارید، ذخیره کنید تا در مواقع نیاز به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.  

خیلی خوشحال میشویم اگر نظر، ابهام و یا سوالی درباره این مطلب آموزشی دارید آنرا در بخش نظرات مطرح نمایید. نظرات ارزشمند شما موجب خواهد شد کیفیت و ارزش این مطلب بالاتر رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *