مدیریت حافظه مجازی در ویندوز 10

مدیریت حافظه مجازی در ویندوز 10

windows-10-virtual-memory

حافظه‌ی مجازی (Paging File) یک عنصر ضروری و مخفی در ویندوز ۱۰ شمرده می‌شود که که برای انتقال موقت و حذف صفحات کم‌ استفاده در حافظه‌ رم به حافظه‌ی ذخیره‌سازی طراحی شده است. مایکروسافت ازطریق این روش کاری کرده تا سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ دستورها و وظایف مهم‌تر را سریع‌تر به حافظه‌ی فیزیکی رم انتقال دهد؛ اتفاقی که درنهایت موجب می‌شود در شرایطی که بار سنگینی روی رم قرار دارد و میزان داده‌ موجود در صف پردازش از میزان حافظه‌ی رم بالاتر می‌رود، بهره‌وری رایانه به‌طرز قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. همچنین وقتی کامپیوتر شما به علت قطعی برق خاموش شود یا صفحه آبی مرگ (Blue Screen) را نمایش بدهد اطلاعات مربوط به حافظه رم پاک نمیشود و اگر سیستم مجدد بالا بیاید محتوات خودکار در حافظه رم قرار میگیرد.

ویندوز 10 به صورت خودکار حافظه ای را به این کار در نظر میگیرد با این حال اگر شما احساس کنید نیاز به حافظه مجازی بیشتری دارین میتوانید طبق مراحل زیر نسبت به افزایش جافظه مجازی افدام کنید.

مراحل افزایش حافظه مجازی در ویندوز 10:

1- منوی استارت را باز کنید و بر روی علامت Setting کلیک کنید. (میتوانید عبارت Setting را در منوی استارت تایپ کنید و کلید Enter را بزنید)

windows-10-virtual-memory

شکل 1-1

2- بر روی System کلیک کنید.

clipboard history

شکل 2-1

3- در منوی سمت چپ به پایین اسکرول کنید و بر روی About کلیک کنید.

windows-10-virtual-memory

شکل 3-1

4- بر روی System info کلیک کنید.

windows-10-virtual-memory

شکل 4-1

5- گزینه Advanced system settings را انتخاب کنید.

windows-10-virtual-memory

شکل 5-1

6- بر روی تب Advanced و سپس بر روی Setting (در قسمت Performance) کلیک کنید.

windows-10-virtual-memory

شکل 6-1

7- گزینه Change را در تب Advanced را انتخاب کنید.

windows-10-virtual-memory

شکل 7-1

8- در این صفحه تیک گزینه Automatically manage paging file size for all drives را بردارید تا تخصیص خودکار میزان حافظه‌ی مجازی توسط سیستم متوقف شود، گزینه Custom size را فعال کنید و میزان حافظه اولیه و نهایی را به صورت MB وارد کنید، سپس بر روی SET کلیک کنید و OK را بزنید.

*** توجه داشته باشید که میزان حافظه‌ی مجازی برای هر دستگاه بسته‌به نوع سخت‌افزار متفاوت است؛ از‌این‌رو نمی‌توان هیچ مقدار پیش‌فرضی برای این بخش تعریف کرد؛ با‌این‌حال معمولا پیشنهاد می‌شود که برای حافظه‌ی اولیه (Initial Size) مقدار ۱/۵ برابر مقدار میزان اولیه و برای حافظه‌ی نهایی (Maximum Size) و سه‌ برابر میزان اولیه اختصاص داده شود. به عنوان مثال اگر رم شما 4G می باشد برای (Initial Size) مقدار 6144 مگابایت و برای مقدار (Maximum Size) مقدار 12288 مگابایت را وارد کنید.

*** هر 1 گیگابایت معادل 1024 مگابایت است.

windows-10-virtual-memory

شکل 8-1

پس‌ از راه‌اندازی مجدد رایانه‌تان، به‌وضوح تأثیر افزایش حافظه‌ی مجازی را هنگام پیمایش در منو‌ها و اجرا‌کردن اپلیکیشن‌ها متوجه خواهید شد. با‌این‌حال، اگر به‌ هر دلیلی قصد برگرداندن رایانه‌تان به تنظیمات قبلی را داشتید، می‌توانید همین مراحل را یک‌بار دیگر طی کنید؛ با‌ این‌ تفاوت که این‌بار تیک گزینه‌ی Automatically manage paging file size for all drives را بگذارید.

خیلی خوشحال میشویم اگر نظر، ابهام و یا سوالی درباره این مطلب آموزشی دارید آنرا در بخش نظرات مطرح نمایید. نظرات ارزشمند شما موجب خواهد شد کیفیت و ارزش این مطلب بالاتر رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *