آموزش ساخت و استفاده از دیسک نجات ESET SysRescue Live

آموزش ساخت و استفاده از دیسک نجات ESET SysRescue Live

آموزش ساخت و استفاده از دیسک نجات ESET SysRescue Live

ESET SysRescue Live یک ابزار رایگان است که با استفاده از آن می توانید کامپیوتر خود را ویروس کشی کنید. دیسک نجات ESET بیشتر زمانی کاربرد دارد که کامپیوتر شما ویروسی شده است به صورتی که اجازه بالا آمدن را به سیستم عامل نمی دهد. در این صورت می توانید با استفاده از CD یا فلش ESET SysRescue Live سیستم را بوت کنید و اقدام به حذف بدافزار ها کنید.

آنچه در این مقاله یاد می گیریم

– ساختن دیسک نجات ESET SysRescue Live

– اسکن و ویروس کشی سیستم با استفاده از دیسک نجات نود 32

important

نصب محصولات نود 32

ESET SysRescue Live زمانی مناسب است که میخواهید کامپیوتری را اسکن کنید که مجهز به آنتی ویروس اورجینال نمی باشد و یا به دلیل ویروسی شدن بوت نمی شود.

توجه کنید نرم افزار ESET SysRescue Live به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین آنتی ویروس های نود 32 شود چون به صورت بلادرنگ اجرا نمی شود. اگر تا کنون آنتی ویروس نود 32 را خریداری نکرده اید برای خرید لایسنس آنتی ویروس نود 32 به فروشگاه آرانکو مراجعه کنید.

آموزش ساختن ESET SysRescue Live بر روی USB یا CD

Warning-Error

تمام اطلاعات روی فلش پاک می شود.

با ساختن فلش بوت ESET SysRescue Live تمام اطلاعات روی فلش پاک می شود. اگر اطلاعات مهمی روی فلش خود دارید ابتدا از آن بکاپ بگیرید.

important

برای فلش USB دانلود فایل IMG توصیه می شود.

اگر از فایل ISO استفاده کنید، آپدیت های دانلود شده روی فلش ذخیره نمی شود و هر بار هنگام استفاده از دیسک ESET SysRescue باید آپدیت ها را به صورت کامل دانلود کنید. اگر از فلش استفاده می کنید فایل دیسک نجات نود 32 با پسوند IMG را دانلود کنید.

 • اگر میخواهید ESET SysRescue Live را به نحوی بسازید که هر زمان به اینترنت متصل شدید ماژول های آن به روز رسانی شود فایل بوتیبل با پسوند IMG را دانلود کنید.

2-1- برای رایت فایل ایمیج روی CD میتوانید از Windows file explorer یا نرم افزارهایی چون Power ISO ، Nero و … استفاده کنید.

 • اگر می خواهید فایل ایمیج را روی فلش استفاده کنید میتوانید با استفاده از نرم افزارهای USB Bootale مانند Rufus، UNetbootin ، Universal USB Installer و … این کار را انجام دهید.

3- براس ساخت فلش Bootable در لینوکس می توانید در پنجره ترمینال از دستور زیر استفاده کنید.

sudo dd if=/path/to/eset_sysrescue_live_enu.iso of=/dev/sdb bs=4M && sync

در دستور بالا به جای عبارت “path/to/eset_sysrescue_live_enu.iso” مسیر فایل Image دیسک نجات نود 32 که دانلود کرده اد را وارد کنید. همچنین به جای عبارت “/dev/sdb” مسیر فلش USB در سیستم خود را وارد کنید. از دستور sudo fdisk -l برای بررسی مجدد مسیر فلش USB استفاده می شود.

آموزش اسکن و ویروس کشی با ESET SysRescue Live

1- سیستم را با استفاده از CD یا فلش USB که آماده کرده اید بوت کنید.

tick

بوت کردن فلش یا CD

برای بوت کردن حافظه USB یا CD باید ابتدا فلش را به کامپیوتر متصل کنید (CD را در دستگاه قرار دهید.) سپس کامپیوتر را ریستارت کنید.

اگر کامپیوتر شما حافظه فلش یا CD را به صورت خودکار بوت نکرد و نرم افزار ESET SysRescue Live اجرا نشد، شما باید ترتیب بوت را تغییر دهید به صورتی که منبع اولین بوت را به حافظه USB یا DVD/RW انتخاب کنید. در اکثر کامپیوترها با نگه داشتن کلید F8 ، F12 یا Esc  بلافاصله پس از روشن کردن کامپیوتر، تنظیمات منوی بوت نمایش داده می شود. همچنین در لپ تاپ های Lenovo برای ورود به تنظیمات Boot باید لپ تاپ را خاموش کنید سپس با استفاده از کلید Novo button لپ تاپ را روشن کنید. (کلید ریزی که معمولا در بغل لپ تاپ تعبیه شده و در اکثر مدل ها باید با جسمی تیر و باریک مانند سوزن دکمه را فشار دهید.)

2- پس از اجرا دیسک نجات نود 32 با استفاده از کلید Enter گزینه Run ESET SysRescue را انتخاب کنید.

اجرای Run ESET SysRescue

شکل 1-2

3- در این پنجره مشخص کنید میخواهید قابلیت های ESET Live Grid و Potentially Unwanted Applications فعال باشد یا خیر. (پشنهاد می شود هر دو گزینه را روی Enable قرار دهید.) سپس I accept the terms in the License Agreement را انتخاب کنید.

موافقت نامه اجرای Run ESET SysRescue

شکل 2-2

4- در منوی سمت چپ روی Update کلیک کنید سپس Update virus signature database را انتخاب کنید تا دیتابیس و ماژول های نود 32 به روز رسانی شود.

 • برای آپدیت ESET SysRescue Live باید به اینترنت متصل باشید. اگر به اینترنت دسترسی ندارید به مرحله 5 بروید)
به روز رسانی Run ESET SysRescue

شکل 3-2

important

با پیام Cannot update virus signature database مواجه می شوید؟

a- کلید F5 را فشار دهید تا پنجره تنظیمات پیشرفته باز شود.

b- روی Update کلیک کنید و سپس دکمه Clear را انتخاب کنید. (مانند شکل زیر) سپس پنجره را ببندید.

c- دوباره روی مرحله 4 را تکرار کنید.

پاک کردن کش آپدیت دیسک نجات نود 32

5- به مسیر On-demand scan → Custom scan بروید.

Custom Scan در نود 32 لایو

شکل 4-2

6- در منوی کشویی Scan profile گزینه In-depth scan را انتخاب کنید و در قسمت Scan targets تیک گزینه Computer را فعال کنید سپس روی Scan کلیک کنید. نرم افزار سیستم شما اسکن می کند و فایل های آلوده را تمیز می کنید می کند. همچنین اگر فایل آلوده ای یافت شود که امکان Clean (تمیز شدن) را نداشته باشد از شما سوال می کند که اقدامی انجام داده شود.

تمیز کردن فایل به چه معنا است؟
زمانی که فایلی در اصل ویروس نباشد اما توسط ویروس آلوده شده باشد، آنتی ویروس فقط ویروس چسبیده به فایل را پاک می کند و به محتویات اصلی فایل آسیبی نمی رساند. به این عمل در اصلاح Clean یا تمیز کردن می گویند.

اسکن با آنتی ویروس لایو

شکل 5-2

ممکن است ESET SysRescue Live نتواند تهدیدهای شناسایی شده در ویندوز های ویستا، 8، 8.1 و 10 را تمیز کنید. با توجه به معماری فایل این سیستم عامل ها به ویژه زمانی که سیستم عامل در حالت hibernate قرار دارد ESET SysRescue Live نمی تواند فایل های آلوده شناسایی شده را تمیز کند.

پس از اتمام کار در صورت تمایل می توانید فلش USB خود را فرمت کنید.

استفاده از ESET SysRescue Live در پارتیشن RAID

گزینه های اسکن برای اسکن پوشه /media که شمامل تمام دیسک های نصب شده است پیکربندی شده است و معمولا پارتیشن های RAID به درستی شناسایی می شود. اما اگر پارتیشن RAID شناسایی نشد به صورت دستی mount کنید.

پس از بوت ESET SysRescue Live  دستورات زیر را در پنجره Root Terminal وارد کنید. برای باز کردن ترمینال ابتدا روی علامت در گوشه پایین چپ، و سپس روی Accessories کلیک کنید و Root Terminal را انتخاب کنید.

RAID نرم افزاری

1- شناسایی آرایه های RAID با استفاده از superblocks و ایجاد فایل پیکربندی.

mdadm –examine –scan >/etc/mdadm/mdadm.conf

2- مونتاژ آرایه ها بر اساس فایل پیکربندی ایجاد شده.

mdadm –assemble –scan

3- لیست پارتیشن ها

fdisk -l

3- Mount کردن RAID

mount /dev/md<number> /path/to/mount/point

عبارت /path/to/mount/point یک آدرس باشد. به عنوان مثال: /media/md1

RAID سخت افزاری

در RAID سخت افزاری کنترلر RAID باید به صورت خودکار آرایه را مونتاژ کزده و آن را در اختیار لینوکس قرار دهد. مجدد ترمینال را باز کنید.

1- لیست پارتیشن ها

fdisk -l

2- اگر دستور بالا پارتیشن های RAID شما را لیست نکرد از یکی از دستورات زیر برای تعیین کنترلر RAID استفاده کنید.

a)lspci -knn | grep -i ‘raid’

b)dmesg | grep -i ‘raid’

3- درایور RAID را دانلود و نصب کنید یپی مجدد پارتیشن ها را لیست کنید.

برای مشاهده تمام آموزش های مربوط به محصولات ESET به صفحه آموزش نود 32 بروید، همچنین اگر آموزش خاصی مد نظرتان هست که در سایت پیدا نکرده اید در قسمت نظرات اعلام کنید تا هر چه سریع تر آموزش آن در سایت قرار داده شود.

خیلی خوشحال میشویم اگر نظر، ابهام و یا سوالی درباره این مطلب آموزشی دارید آنرا در بخش نظرات مطرح نمایید. نظرات ارزشمند شما موجب خواهد شد کیفیت و ارزش این مطلب بالاتر رود.

2 Comments

 1. سلام ، ممنون از آموزش جامع و کاربردی شما
  من یک سوال دارم ، وقتی نرم افزار لود میشود ، هارد دیسک یا local disk رو نمیشناسه ، برای این موضوع آیا راه حای هست؟

  • آرین نصراله بیگی گفت:

   درود بر شما.
   خواهش میکنم.
   سوالتون رو متوجه نشدم. آنتی ویروس دیسک رو شناسایی نمیکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *